Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt
Seřadit dle: stáří   návštěvnosti   hodnocení

Co obsahují léčivé rostliny a na co pomáhají?
17.01.2012 20:02:05

Léčivá rostlina  je taková rostlina, která svými obsahovými látkami příznivě ovlivňuje stav organismu. Metoda užívající k léčení léčivých rostlin se nazývá fytoterapie (by­linkářství). K léčení mohou být použity nejrůznější části bylin, ke­řů, stromů či hub. Z přibližně 3 700 taxonů vyš­ších rostlin rostoucích na území České republiky se v průběhu staletí k léčebným účelům užívalo asi 800 druhů a nyní se jich takto používá asi 200. Celosvětově je z 250 000 známých druhů vyšších rostlin k léčení používáno více než 10 000 druhů.


Není droga jako droga (léčivo)
15.01.2012 11:48:37

Drogy jsou usušené nebo jinak konzervované ros­tliny, živočicho­vé, jejich části nebo produkty jejich metabolismu. Pojmenování pochází z nizozemského slova droog = suchý, vztahující se k vysušenému stavu zboží. Oklikou přes jiné jazyky toto slovo získalo druhotný český význam škodlivé návykové látky, s nímž se nejčastěji setkáme v kriminalistice a vsenzacechtivých médiích. V důsledku toho vznikla nežádoucí situace, kdy tento hostující, negativní význam slova droga není v češtině vůbec logicky vymezen, a závisí hlavně na médiích a zákonných vyhláškách. Přeneseně se též jako „droga“ někdy označují i jiné zdroje motivace – pro muzikanta může být drogou publikum, pro sportovce vidina medaile atd.


Chleba a rohlíky, jíme v dnešní době poctivé pečivo?
05.01.2012 19:50:11

Když se řekne chléb či pečivo, většinu lidí napadne, že na tomto přece není ani možné co šidit. Bohužel, opak je pravdou. I naše základní potravina, kterou je chléb, doznala poslední dobou v našem chemicko-potravinářském průmyslu značných změn. 


Jak přežít vánoční shon a stres?
14.12.2011 21:28:10

Také zažíváte před Vánoci pocit beznaděje, že se „všechno“ prostě nedá stihnout? Nebo naopak patříte ke šťastnější menšině, která prostě nic neřeší a svátky si užívá? Stav, který by se dal označit jako předvánoční stres, zná tak trochu asi každý z nás. Jak se projevuje a proč bychom se měli podobných stresových situací raději vyvarovat? Vánočně se nenaladíme v přeplněných supermarketech a příjemné svátky nezaručí umytá okna a „vygruntovaný“ byt.


Co možná nevíte o kávě!
10.12.2011 20:03:23

Káva se pije pro svou sílu. Kvůli kofeinu, látce, která člověku pomáhá překonat chvilkovou únavu, když je potřeba. Lidé si ale zvykli používat kávu jako povzbuzující prostředek po celý den. Kofein je diuretikum a psychoaktivní látka. Konzumace ve větším množství se nedoporučuje. Čím jemnější je káva, tím menší množství kofeinu je v ní obsaženo. Tím je lepší, zdravější a chutnější.


Celiakie a celoživotní bezlepková dieta
09.11.2011 18:30:25

Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek , což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, částečně geneticky determinována. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí všechny její příznaky.


Kouzlo čaje
25.10.2011 12:51:59

Čaj je hned po vodě nejčastějším nápojem, který lidé pijí na celém světě. O jeho vzniku existuje několik legend. Ne zcela nereálná se zdá ta, podle níž si v době kolem 2500 let př.n.l. vařil čínský panovník vodu a spadly mu do ní čajové lístky, čímž vznikl lahodný nápoj. Ať už nápad vařit z lístků čajovníku čínského, indočínského a assamského vznikl jakkoli, jisté je, že tato rostlina patří mezi nejdéle využívané rostliny světa. 


Jóga - fyzické a duševní zdraví
20.10.2011 19:31:40

Ve zjednodušené formě můžeme Cestu Jógy rozdělit na tři roviny, které se vzájemně prolínají a doplňují: jógu těla (např. Hatha jóga, Power jóga), jógu duše (charakterová očista v Rádža józe, Karma jóga, Bhakti jóga, Shakti jóga) a jógu ducha (meditace). Správně porozumět józe není snadné. Lidé žijící na Západě obvykle hledají způsoby, jak se složité asány z knih naučit co nejrychleji a ptají se, kolik to bude stát. Jóga ale není auto, které vás dopraví za pár chvil tam, kam chcete. Jóga rozvíjí člověka pomalu, je to cesta na celý zbytek života. Není určena jen pro mladé a tělesně zdatné. Může být životním způsobem pro každého, tedy i pro seniory nebo zdravotně postižené. Jóga není dynamické cvičení a už vůbec ne srovnávací. Každý cvičí do svého maxima a nepozoruje druhé. Soustředí se sám na sebe a vnímá potěšení z pohybu, harmonické dýchání a proudění životodárných sil ve svém těle.


Jaká je Vaše ekologická stopa?
11.10.2011 14:50:32

Ekologická stopa je uměle vytvořená jednotka, která určuje kolik metrů čtverečních Ze­mě potřebuje člo­věk k dané činnosti, či kolik metrů čtverečních Země potřebuje pro svůj život. Jednotka v sobě obsahuje vše od získání potravin, dopravu až po odpad, který člověk vyprodukuje. Někdy se pro přehlednost čísel používají též hektary.


Zdravý deodorant
25.07.2011 10:42:24

Přírodní deodoranty jsou stejně účinné jako ty vyrobené uměle. Jejich výhodou je, že neobsahují látky, které škodí lidskému zdraví, a nevyvolávají žádné alergické reakce.


Farmářské bedýnky - jak získat českou kvalitní a čerstvou zeleninu, ovoce a maso?
24.06.2011 11:21:34

Nestíháte trhy nebo se ve Vašem městě farmářské trhy nenacházejí? Vyzkoušejte nový bedýnkový systém a objednejte si na internetu bedýnku s kvalitním a čerstvým ovocem, zeleninou či masem dle Vaší chutí!


Thajská masáž, protáhněte své tělo!
31.03.2011 14:59:36

Thajská masáž je metodikou práce s tělem spojující prvky akupresury a jógy. Pro velké množství protahovacích manévrů se často používají popisy jako „aplikovaná hatha jóga“ či reklamní název „jóga pro líné“. Termín, popisující umění thajské masáže nejlépe, je „jógová masáž“.


Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky