Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Metoda pevného objetí – cesta z problémů?

Možná jste už o metodě či terapii pevného objetí slyšeli. Jedná se o určitou formu psychoterapie, která by měla intenzivním, ale neagresivním držením vyřešit problémy narušených vazeb. Kolem této metody se vyvinulo mnoho diskusí, je značně kontroverzní , protože má jak příznivce, tak odpůrce. Pojďme si ji představit blíž.

Kde hledat kořeny

Historii této metody lze hledat ve starší teorii tzv. připoutání kterou formuloval anglický vývojový psycholog John Bowlby – nutno však dodat, že ne všichni přívrženci s těmito vývojovými souvislostmi souhlasí. „Matkou“ metody pevného objetí je Američanka Marta Welsch. Propagátorkou této metody, která ji uvedla do praxe, je dětská psycholožka Jiřina Prekopová (narozená v Prostějově v roce 1929), která působí v Německu a je známá i pod jménem Jiřina Prekop. V česku má metoda mnoho odpůrců přívrženců, ale není akreditována.

Pro koho?

Pro koho byla a je metoda pevného objetí vlastně určena? Jde především o skupiny lidí s duševním postižením, autismem či behaviorálními problémy – tedy o lidi, u kterých se předpokládá, že vyrovnání narušených či přerušených vazeb bude přínosné. Jak zhruba metoda probíhá? Především by neměla být prováděna jako forma fyzického trestu, ale jen jako terapeutický prostředek. Metoda by měla přinést pročištění láskyplných vztahů – podle příznivců této teorie to jde až tehdy, když ze sebe dítě dostane všechnu nahromaděnou bolest. Jde tu tedy o to, udržet dítě v pevném objetí, dokud neustanou emoce – to znamená např. vzteklé či jiné chování. Opět tu lze pozorovat dva náhledy na věc – zatímco přívrženci metody zde vidí možnost sblížení – dítě ze sebe dostane negativní emoce – bolest a pevné objetí mu prospěje. Naopak odpůrci hovoří o metodě podřízení a zlomení, kterou prý rozhodně nelze považovat za cestu, jak získat lásku a blízkost dítěte. Ne každému dítěti jsou tyto projevy „lásky“ příjemné, existují různí lidé s různými potřebami, a aby tato metoda fungovala, musí oba účastníci objetí správně chápat jako projev blízkosti a důvěry, což lidé s duševními poruchami nemusejí. Je pak pro ně těžké něco podobného akceptovat.

Ano či ne

To, zda se pro tuto metodu rozhodnout, je zřejmě na rozhodnutí každého z nás. Je ale určitě přínosné si předem důkladně prostudovat dostupnou literaturu a udělat si vlastní obrázek o této metodě. Jejím odpůrcům vadí hlavně to, že jde v podstatě o paradoxní situaci – snahu navázat pevnější vazbu – tedy určité emoční pouto – ale prostřednictvím v podstatě vynuceného objetí. Dá se tedy „k lásce“ dojít vynuceným objetím? Někteří lidé dokonce mají za to, že ve vyhrocených případech může jí t až o omezování osobní svobody. Zajímavé názory i diskuse k tématu lze vyhledat na stránkách http://psychologie.cz. K celé problematice vznikl i časoměrný dokument s názvem Mámo, táto, obejmi mě, který byl poprvé odvysílán v České televizi na sklonku roku 2010. Zdoj: bioclub.cz, psychologie.cz

20.06.2011 15:39:15

Autor: Kateřina Tomešová

Hodnotilo: 2

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky