Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Máme rádi bylinky – Levandule

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Tato vonná fialově kvetoucí bylinka se hojně pěstuje v oblasti Provence v jižní Francii. Levandulová pole najdete i v Chorvatsku, zejména ve vnitrozemí ostrova Hvar, který je levandulovou vůní proslulý.

Bylinka kvete v období celého měsíce června a sklízí se často až do konce srpna. Svou velmi příjemnou vůni působí blahodárně na všechny naše smysly. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, má antibakteriální účinky, tiší bolesti hlavy, povzbuzuje krevní oběh a zmírňuje následky bodnutí hmyzem. Používá se také při únavě, depresích, podrážděnosti a nespavosti, odbourává únavu a stres, depresi, přecitlivělost a hněv. Je vhodný pro děti.

Pěstování

Při vysazování levandule je třeba najít vhodné stanoviště. Ideální je vložit sazenice levandule na suché otevřené místo, které je vystaveno dostatečnému slunečnímu svitu. Určitě je také vhodné zabezpečit dobrý odtok vody. Půda, do které levandule klademe, musí být spíše suššího charakteru, propustná a vápnitá. Dejte si pozor na příliš mokrý substrát! Levandule se sadí na jaře do nějaké misky anebo truhlíku na jaře a vzrostlé sazenice se následně po dorostení přibližně do 10 centimetrů je třeba je přesadit na otevřený záhon. V květnu se sazenice levandule dávají do sponu pohybujícího se mezi 45 až 60 centimetry, aby vytvořily později živý plot. Levandule se rozmnožují na jaře díky stonkovým řízkům.

Použití

Nálev z květu levandule se přidává do koupele – již v antickém Římě ji přidávali do koupele (latinské lavare znamená mýt, umývat se). Levandule se také vkládá mezi oblečení v šatníku, které krásně provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Uplatní se v kosmetickém průmyslu (vonné oleje, parfémy). Používá se i v kuchyni, je jednou ze součástí provensálského koření. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek. Velký význam má levandule v aromaterapii. Pouhé vdechování levandulové vůně uklidňuje, zahání depresi a navodí příjemné usínání.

12.07.2011 12:16:19

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 1

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky