Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Kudy kam, vyražte si na výlet do Slovácka!

Léto je v plném proudu a volné víkendy Vás lákají k výletů do přírody, do hor, na zámek, či do muzea? Máme pro Vás tipy na výlety tentokrát do Slovácka!

Kde se Slovácko nachází?

Slovácko, zastarale Moravské Slovensko, je oblast jižní a jihovýchodní Moravy jihovýchodně od Brna, jejíž přirozené hranice tvoří na severu a severozápadě pohoří Ždánický les a Chřiby, na jihovýchodě hřeben Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí a na jihu tok řeky Dyje. Slovácko zahrnuje okres Hodonín a Uherské Hradiště, zasahuje do okresů Zlín a Břeclav.

Slovácko je kraj protikladů, elixír života pro vyznavače slunce a odpočinku, ovšem i svět bohatý na lidové písně a uchované tradice a kroje. Na severu vystupují hluboké listnaté lesy Ždánicka a pohoří Chřiby, jih lemuje hřeben Bílých Karpat, místo rozsáhlých luk s roztroušenými políčky, sady a pastvinami. Hned vedle spatříme zvlněný kraj vinohradů, plný starodávných poutních míst a krajových kulinářských specialit, které nám zcela jistě znovu nabijí tělo a duši energií. Mezi tím vším pak široké údolí plné luk a lesů protnuté řekou Moravou. Ať Vás již okouzlí projížďka lodí po Baťově kanálu, stylové podzemní vinotéky a sklepní vinárny, vyhlídkové lety horkovzdušným balónem anebo svět lidových písní, krojů a tradičních řemesel, stále zůstane něco víc k prozkoumání a budete odcházet naplněni nezapomenutelnými dojmy. Zdejší kraj a nekonečné kilometry výletních cest lákají k prověření vaší výkonnosti.

Bílé Karpaty

Bílé Karpaty jsou chráněná krajinná oblast, nejvyšší hora je Velká javořina 970 m.n.m. Rozmanité způsoby hospodaření, různorodý historický vývoj a v neposlední řadě odlehlost od průmyslových středisek umožnily zachovat neobvykle vysokou biodiverzitu na mnoha typech stanovišť, od teplomilných šipákových doubrav po pralesovité horské bučiny, od teplomilných stepních porostů k podhorským přepásaným loukám a nejrůznějším typům drobných lesních i lučních mokřadů. Bílé Karpaty se staly pojmem především jako území s nejvyšší diverzitou a s největší kvantitou orchidejí ve střední Evropě. V Bílých Karpatech se také nalézá významná a zachovalá lidová architektura v obcích Koprník, Vyškovec, Žítková. Nachází se zde rozsáhlé bradlové pásmo, nejvýznamnější bradla jsou například: Dolné bradlo, Horné bradlo, Bradlová, Krasín a Vršatské Bradlá.

Strážnický Skanzen

Muzeum vesnice jihovýchodní moravy. Celkem je zde umístěno 64 objektů v terénu, který byl uměle modelován navážkami a vysazen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí. Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu. Původně zde byl panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.

30.7. se v areálu skanzenu budou konat Dožíňky!

Strážnický zámek

Ozdobou města Strážnice je zámek obklopený rozsáhlým parkem. Svou dnešní novorenesanční podobu s klasickými prvky však získal až v polovině 19. století. V prostorách zpřístupněných veřejnosti si mohou návštěvníci prohlédnout historickou knihovnu, která obsahuje 13 000 svazků knih, a stálou expozici „Nástroje lidové hudby v České republice", jedinou svého druhu ve střední Evropě. Mnohé z nich jistě zaujmou i každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii. Pro koncerty a jiné kulturní programy se využívají prostory růžového, zeleného a žlutého salonku. V zámku se postupně se obnovují i další interiéry, nejnověji byla návštěvníkům zpřístupněna zámecká kaple s historicky cenným oltářem.

Mezinárodní folklórní festival

Každoročně se v prostorách zámeckého parku koná Mezinárodní folklórní festival.Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu. Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa aspolečně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik.

19.07.2011 12:27:59

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 0

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky