Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Jak hubnout

Způsoby hubnutí V současné době mají ženy mnoho způsobů jak zhubnout, některé možnosti jsou jednoduché a nevyžadují velkou námahu, stačí třeba jen spolknout tabletku a čekat, až se dostaví požadovaný výsledek, jiné již spočívají například v chirurgickém zákroku, jako je tomu u bandáže žaludku. V následujícím textu se pokusíme zjistit, které možnosti hubnutí jsou skutečně účinné.

Liposukce

Liposukce je v podstatě kosmetický zákrok, nejedná se o operaci, jak je někdy liposukce milně chápána. Liposukce umí řešit nevhodné uložení podkožního tuku, nemá však mnoho společného s řešením obezity. Hlavně proto, že neodstraní rizikový metabolický tuk odpovědný za závažné kardiologické a onkologické nemoci. Odstraní však tuk z podkožních partií, které vadí spíše esteticky. Liposukci je třeba kombinovat s klasickým hubnutím spočívajícím v úpravě stravy a ve cvičení. Mnoho žen od liposukce očekává více, než jim tato metoda odstranění tuku ve skutečnosti nabízí, především je třeba počítat s tím, že po liposukci zůstane převislá kůže, estetický efekt tedy mnohdy není takový jako ten očekávaný. Dále je třeba si uvědomit, že pokud neupravíme návyky a jídelníček, tuk se do příslušných partií brzy znovu vrátí.

Bandáž žaludku

Bandáž žaludku žaludku, tzv. bariatrická chirurgie, je vhodná především pro ženy trpící morbidní obezitou, pro ženy, které nejsou schopny zvládat a kontrolovat svou chuť k jídlu. Lze takto zhubnout i několik desítek kilo v poměrně krátké době a výsledky jsou v podstatě trvalé, pokud si samy opět žaludek neroztáhneme. Tímto způsobem se tedy opět nedá zhubnout, pokud nezměníme své myšlení, protože i relativně malý žaludek se dá oklamat a poměrně brzy se nám mohou shozená kila opět vrátit.

Projímadla

Mnoho žen, především mladých dívek si kupodivu s projímadly zahrává s tím, že: „přejím se, dám si kapky a vše ze sebe dostanu. Pouze pro jistotu v ten den už nevyjdu z domu. Takové chování je zcela nesmyslné. Když mají lidé průjmy, jsou dehydratovaných a nevstřebávají se minerální látky. Může to být nebezpečné, zejména když se to dělá opakovaně. Hubnutí či snižování dopadů přejídání se pomocí projímadel lze důrazně nedoporučit jako nebezpečné pro lidské zdraví.

Dělená strava

Například podle herečky Lenky Kořínkové, úspěšné propagátorky dělené stravy prý stačí správně kombinovat a nejíst dohromady „zvířátka“ a „květinky“, tedy živočišnou stravu s obilovinami, těstovinami, rýží, s luštěninami. Lence Kořínkové se díky tomu opravdu povedlo zeštíhlit. Dělenou stravu však není třeba přeceňovat. Hrají zde roli dva důležité faktory. Především bychom museli hledat opravdu velmi dlouho člověka, který dělí stravu celý život. Většina lidí tuto metodu po čase opustí, pro její složitost co se týče úpravy jídelníčku. Dále pak nelze souhlasit s tvrzením, že v rámci „zvířátek“ lze sníst libovolné množství slaniny stačí, když se je bez chleba. Něco podobného bylo v starších typech atkinsovských diet, které byly vysoce tukové a proteinové, no prakticky bezsacharidové. Jenže ty vznikly dávno, když ještě nebyla tak velká obava před nasycenými tuky. Byly oblíbené, protože lidé mají rádi tučné živočišné produkty. Navíc, když se přiškrtili sacharidy a člověk si odbourával vlastní sacharidové zásoby, v těle vznikaly ketolátky, které opravdu tlumily hlad. To se využívá dodnes, ale v rozumnějších proteinových dietách. "

Balíčkový dieta

Hubnutí bez starostí nabízí „balíčkový dieta“. Je vhodná pro pohodlné lidí, kterým se nechce počítat počet kalorií a vymýšlet a vyvářet zdravé recepty. Tito lidé ovšem musí být ochotni platit, protože to není levná záležitost. Ceny jednotlivých poskytovatelů balíčkových diet se liší, vždy se ale jedná o relativně nákladnou záležitost, přinejmenším nákladnější než klasická denní strava. Zato za vás budou všechny dietetické problémy řešit odborníci. Sestaví vám přesný jídelníček na pět jídel denně, i jejich navaří a vy už pak jen jíte jako podle školního rozvrhu. Stačí si jednou týdně přijít a vzít přesné zásoby na týden dopředu. Teplá jídla ve stanovený čas ohřejete v mikrovlnce, ale dostanete i cereálie, zeleninu či ovoce na svačinu. Je však třeba počítat s tím, že se nám balíčky brzo „přejí“. Vydržet dlouhodobě a neporušovat příděly stravy vyžaduje opět poměrně silnou vůli. Jedná se však o zdravý způsob hubnutí, resp. úpravy jídelníčku, kdy, a to je důležité, za nás řeší všechny problémy odborníci, kteří na náš jídelníček dohlížejí. Z posledně jmenovaného důvodu je však vždy třeba volit osvědčenou firmu, která nám kvalitní stravu zaručí.

Pilulky na hubnutí

Další čtenářka Beáta vzpomíná, jak si kdysi ještě na vysoké škole sháněli tabletky adipex. „Už ho dávno nedostat, ale my jsme s ním byly spokojené. Absolutně potlačil chuť k jídlu, a když jsem ho brala, snad jedinkrát v životě jsem byla štíhlá. "Jiná čtenářka se rozhodla hubnout moderními léky, běžně dostupnými v lékárnách, měla však traumatizující zkušenost:“ nedodržela jsem přesně pokyny a neodolala nějakému tučnému jídlu . Bohužel, krutě se mi to vymstilo.Dostala jsem takovou úpornou průjem, že jsem s prominutím nedohoní … Musela jsem se ukrýt pod schody v jednom domě, odkud jsem zahanbena volala manželovi, aby po mě přišel s čistými šaty. "

Názor dietologa: "Tabletky typu adipex jsou už dávno staženy z trhu pro nežádoucí vedlejší účinky. Pilulky na hubnutí však mohou být dobrá pomůcka, která pomáhá hlavně v úvodních fázích hubnutí.
O užívání tablet na hubnutí lze obecně říci, že lidé s nimi skutečně dokáží jíst menší porce, bez pocitu hladu. Ale také se nedají jíst dlouhodobě, dříve či později třeba užívání ukončit. A hlavně, v žádném případě je nelze doporučit užívat bez lékařského dozoru! Tablety na hubnutí nalézají uplatnění, vzhledem k omezené době, během které je lze používat, zejména v počátcích hubnoucího procesu. Více než u ostatních způsobů hubnutí hrozí u užívání tablet mimo známého „jojo efektu“ také vznik psychické závislosti či různých nežádoucích vedlejších účinků. Známé jsou především průjmy při kontraindikaci léků na hubnutí. Z posledně uvedeného důvodu tedy opět vyplývá nutnost hubnout pomocí medikamentů pouze pod dohledem lékaře.

Speciální diety Mezi speciální diety patří například katabolická dieta nebo sacharidové vlny. Platí zde obecně, že speciální diety jsou náročné z hlediska výpočtu energetických a nutričních hodnot potravin. Například sacharidové vlny využívají často kulturisté, kteří takto v krátké době dokáží dosáhnout výborných výsledků

Závěr

Výše je popsána řada způsobů jak zhubnout, některé lze označit jako vyloženě nevhodné, ale řada z nich funguje a mnohdy k tomu není třeba ani žádné extrémní snahy. Problémem je spíše udržení takto získaných úbytků tělesné hmotnosti. Pro trvalé výsledky je třeba změnit myšlení, částečně životní styl, ale nepochybně zejména stravovací návyky. K udržení výsledků našeho hubnutí nám pomůže výše neuvedený faktor, tím je sport, či alespoň fyzická aktivita, jako je chůze místo auta či výtahu. Ideální je ale zvolit konkrétní sport, od kterého lze očekávat systematické formování postavy, šetrné pro netrénovaný organismus. Tímto sportem může být plavání, pilates, jóga aj.

28.07.2011 22:25:56

Autor: Jan Panáček

Hodnotilo: 1

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky