Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Geocaching

Víte, co je to geocaching? V tomto článku Vám o tomto druhu turistiky něco povíme.

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (úkryt) o níž jsou známy jen její zeměpisné souřadnice. Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen.

Kdy geocaching vznikl?

Jedná se poměrně o novou záležitost, která funguje již přes 10 let. Geocatching vznikl v USA bezprostředně poté, co v roce 2000 rozhodnutí tehdejšího amerického prezidenta Clintona odstranilo umělou odchylku, přidávanou do signálu GPS, a zlepšilo tak přesnost tohoto navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.

K červnu 2005 bylo ve 215 zemích na celém světě přes 171 000 skrýší pro geocaching, z toho zhruba 700 v Česku. V září roku 2006 vzrostl počet skrýší v Česku na celkem 2570 a český geocaching dále prožíval svůj boom, neboť v listopadu 2007 bylo na českém území zaregistrováno již přes 5600 skrýší. Na začátku března 2008 bylo na světě registrováno přes půl milionu míst, z toho 6600 v Česku. Podle statistik serveru geocaching.com najde alespoň jednu cache za týden v průměru kolem 50 tisíc lidí. V ČR bylo založeno do 30. listopadu 2008 11496 keší, a do 31. srpna 2009 15707 keší

Co je to ten CACH?

Cache bývá vodovzdorná, většinou plastová schránka, kanystr, apod. Zakladatel cache (vlastník) po jejím umístění zveřejní její souřadnice na některý internetový server zabývající se geocachingem (např. www.geocaching.com). Schránka by měla být dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník (tzv. logbook), do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké „dárky pro objevitele“. Nálezce cache si smí dárek ponechat (a například přenést do další cache), ale měl by místo něj vložit něco vlastního (jiný dárek) pro další účastníky hry.

Pokud máte GPS přijímač a chcete li si udělat turistický výlet plný dobrodružství s nádechem hledání pokladů, najděte si na webu geocaching.com GPS souřadnice skrýší ve Vámi vybrané lokalitě a můžete se pustit do adrenalinového hledání. Zabaví se celá rodina, zkuste to! 

29.03.2011 14:48:34

Autor: Kateřina Tomešová

Hodnotilo: 1

Komentáře

Jan Pešava Geocaching je super koníček, který může zpestřit každodenní procházky...

16.05.2011 16:38:24 Nahlásit

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky