Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Dekorujte pomocí techniky DECOUPAGE!!!

Ubrousková technika nebo­li decoupage je způsob zdobení předmětů pomocí motivů vystřižených z papírových ubrousků, lepených pomocí lepidla určeného speciálně pro tuto techniku. Decoupage, ubrousková technika nebo ubrousková metoda je dnes velmi oblíbenou výtvarnou technikou. Ze vzorů z ubrousků můžete vytvořit zajímavé vzory a kompozice, kterými můžete ozdobit prakticky všechno. Decoupage, ubrousková technika vám umožní bez zvláštních výtvarných schopností vytvářet nová netradiční umělecká díla, dekorace a dárky.

Co budeme potřebovat?

Ubrousky - pouze ubrousky třívrstevné. Na obrázek je vhodný ubrousek, který má jeden hlavní motiv, na květináče se naopak spíše hodí ubrousky s více menšími motivy.

Papíry na decoupage - Jsou k dostání s velmi hezkými motivy v různých velikostech.

Lepidlo - používáme určené pro decoupage, které je pro většinu povrchů univerzální. Speciální lepidlo pak používáme, chceme-li dekorovat např.textil.Někdo nedoporučuje používat Herkules, prý zanechává žluté stopy. Ale já mám dobrou zkušenost i s disperzním lepidlem.Tyto lepidla ač jsou bílé, po vyschnutí zprůhlední.

Štětec - na natírání barvy je vhodný plochý štětec různé šířky. Pro samotné nanášení lepidla potom kvalitní štětec s jemnými chlupy – velikost 12 – 14. Štětec musí být kvalitní, nesmí pouštět chlupy.dlouho.

Nůžky - použivám ostré špičaté nůžky z manikůry. Existují samozřejmě speciální nůžky přímo na decoupage.

Akrylová barva - chceme-li předmět, který budeme dekorovat natřít, je dobré použít akrylovou barvu. Buď přímo určenou na decoupage nebo např. Balakryl. Já používám matný Balakryl, buď bílý nebo odstín slonové kosti. Pokud potřebujete jiný odstín, dá se snadno natónovat barvou do malířských nebo disperzních barev.

Lak - bezbarvý, buď vodou ředitelný lak, nebo lak olejový. Já používám vodou ředitelný lak Sportakryl, který lze koupit v každé větší drogerii. Nelakujte příliš silnou vrstvu, raději několik tenčích. Protože přilepený a vypnutý ubrousek by se mohl zkrabatit.

Jak pracujeme?

Nejprve si vybereme vhodný ubrousek. Na trhu je jich nepřeberné množství a mnoho obchodů vychází zájemcům o decoupage vstříc a prodává ubrousky nejen po balíčcích, ale i jednotlivě. Ubrousek si vybíráme tak, aby obrázek šel snadno vystřihnout. Vždy je výsledný efekt pěknější, pokud obrázek vystřihneme precizně. Některé motivy jsou příliš náročné. Pokud má takový motiv bílý podklad a my ho budeme opět na bílou lepit, můžeme pracovat méně pečlivě. Nesrovnalosti se ve výsledku ztratí. Z vystřiženého obrázku odstraníme dvě spodní vrstvy. Pokud vrstvy ubrousků drží pevněji u sebe, je snazší nejprve oddělit celou potištěnou vrstvu a teprve poté vystřihovat. Totéž je vhodné udělat u drobných obrázků.

Na povrch zdobeného předmětu naneseme štětcem lepidlo. Nikdy nenanášíme lepidlo přímo na ubrousek. Je příliš tenký a zničil by se. Obrázek přilepíme. Mokrým štětcem vzor opatrně upravíme a po zaschnutí ještě jednou přetřeme lepidlem. Tím ubrousek splyne s podkladem a zároveň se zafixuje. K práci můžeme přizvat i malé děti. Decoupage je snadná a příjemná činnost.

22.11.2011 15:35:02

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 0

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky