Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Jak přežít vánoční shon a stres?

Také zažíváte před Vánoci pocit beznaděje, že se „všechno“ prostě nedá stihnout? Nebo naopak patříte ke šťastnější menšině, která prostě nic neřeší a svátky si užívá? Stav, který by se dal označit jako předvánoční stres, zná tak trochu asi každý z nás. Jak se projevuje a proč bychom se měli podobných stresových situací raději vyvarovat? Vánočně se nenaladíme v přeplněných supermarketech a příjemné svátky nezaručí umytá okna a „vygruntovaný“ byt.

Je toho moc

Je toho prostě moc, tohle asi před Vánocemi říká každý. Všechno stihnout, nakoupit, naplánovat, navařit a uklidit a pak si uštvaní  „užít“ tři klidné dny. Připomíná Vám to  něco? Odborníci tento stav označují jako  předvánoční stres. Je to v podstatě situace, kdy se na nás navalí více povinností a my se je snažíme všechny stihnout. Hlavně zaměstnané ženy pak mají pocit, že nic nestíhají. Ať už budeme tento stav nazývat vánočním šílenstvím či předvánoční horečkou, je jisté, že našemu zdraví příliš nepřidá. Organismus reaguje jako na jiné stresové situace – to znamená, že se nebudeme cítit dobře ani fyzicky ani psychicky. Stresové situace mohou přerůst v závažnější onemocnění – např. si můžeme přivodit žaludeční vředy. Stačí si představit typickou předvánoční v neděli v supermarketech – všude plno lidí, všudypřítomná nervozita, tlačenice na parkovišti i uvnitř  obchodu – občas není daleko ani k hádkám. Po předvánoční náladě ani památka. Místo, abychom si advent užívali, tak jej přežíváme a někdy dost těžce. Jak to změnit?

Pohoda, klídek

Vzhledem k výše uvedeným informacím je jasné, že je daleko výhodnější všechno prostě méně řešit. Lidé, kteří jsou  detailisté,  tuto radu asi těžko využijí, přesto by se o to mohli pokusit. Jak uvést scénář klidných Vánoc do praxe? Je to docela jednouché, vypustit vše, co není bezpodmínečně nutné. Je skutečně tak důležité umýt všechna okna, vygruntovat každý kout bytu, honit se po obchodech? Proč ? Abychom pak celí zmožení přežili Vánoce s pocitem, že je štěstí, že jsou za námi? Uklízet se dá přece průběžně, dárky můžeme také nekoupit postupně. Pokud jde o pečení – proč neupéct doma jen část – neochudíme se tak o předvánoční atmosféru a zbytek dokoupit. Hlavně ženy mívají pocit, že kdyby neuklízely a nevařily či nepekly, ošidily by rodinu.  Jenže to není pravda – uvidíte, že každý v rodině jistě více ocení vaše pozitivní naladění než umyté okno.

Jak se naladit

Místo stresu a nervů je prostě lepší přiznat si, že všechno nebude úplně podle plánu, ale to neznamená, že to snad bude horší. Zkuste si i předvánočním čase najít čas na procházku – třeba na vánoční trhy. Nebo běžte s dětmi jen tak sáňkovat.  Tak je možné zažít skutečnou a příjemnou předvánoční atmosféru.

14.12.2011 21:28:10

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 0

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky