Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Povánoční slevy!! Pozor na nezákonné praktiky obchodníků!

Povánoční slevy jsou hitem obchodních domů. Prodejci zlevňují sortiment o desítky procent, někdy ovšem jen na oko. Takové praktiky jsou nezákonné.

"Pravidelně zaznamenáváme případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou v tom smyslu, že cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem,“ řekl podle agentury Mediafax Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest, který na pochybné praktiky obchodníků upozornil.

Právní odborník varuje před některými povánočními výprodeji, kdy na nabízených slevách zákazník nijak nevydělá. Občas dochází též k tomu, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně s velkou slávou opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem.

Často se stává také to, že ty nejlákavější slevy platí jen na nejlevnější zboží nebo na zboží, které už je dávno vyprodané. Češi přitom na slevy slyší, proto praktiky (mnohdy i) klamavé reklamy využívá stále více obchodníků. A to zejména po Vánocích.

Většina prodejců si podle časopisu dává pozor, aby při slevách postupovala v souladu se zákonem. Najdou se však i tací, kteří povánočních nákupů zneužívají. Slevy se například vztahují jen na nejlevnější sortiment v prodejně, kdežto výrobky, které zákazníky skutečně zajímají, jsou zlevněny jen minimálně, nebo jsou již vyprodané.

Někteří prodejci se také snaží minimalizovat své budoucí náklady s možnými reklamacemi. Děje se tak nejčastěji prohlášením, že na zlevněný sortiment neposkytují záruku vůbec, nebo jen v kratší lhůtě. „Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona,“ řekl Votočka.

Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla právě sleva při koupi poskytnuta. Naopak nelze dopředu poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona a odpovědnosti prodejce, dodal.

29.12.2011 10:26:24

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 0

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky