Registrovat Zapomenuté heslo
  • Kategorie
  • Děti
  • Maminky
  • Tatínci
  • Ostatní
  • Členství
  • Reklama
  • Kontakt

Přírodní barva na vlasy

Mnoho žen, které jsou v radostném očekávání ,možná podobné dilema řešilo – barvit si vlasy či nebarvit? Odpověď není zcela jednoznačná. Kosmetické firmy, by vám jistě tvrdily, že žádné nebezpečí neexistuje, odborníci tak jednotní nejsou. Existuje přírodní barva, která by pomohla dilema vyřešit?

Může barva uškodit?

Čas od času se objeví zpráva, že ten či onen kosmetický výrobek může být nebezpečný – např. diskuse kolem antiperspirantů. Podobně je tomu také s barvením vlasů. Někteří lidé totiž přišli s tím, že také barvení vlasů může být rizikové. Chemické látky se totiž prý mohou dostat přes pokožku do našeho těla. Nepříjemné je také dýchání chemikálií během aplikace barvy. Mnoho žen nad tímto problémem začíná přemýšlet právě v době, kdy jsou těhotné.  Odbornici nejsou zcela jednotní, většinou se však shodují v tom, že by barvení vlasů plod nijak ohrozit nemělo.  Zřejmě by však poradili, vyvarovat se barvení alespoň v prvním trimestru. Může se také stát , že vám barva nechytí podle vašich představ, to může souviset s hormonálními změnami v těhotenství. Může se změnit i kvalita vlasů, ať už k lepšímu nebo k horšímu.  Pokud se rozhodneme barvu použít, je na místě důkladně prostudovat složení. Přesto, je možné využít jinou variantu než klasické barvy, které se neobejdou bez chemických látek?

Přírodní barvy na vlasy bez chemických látek

Doba, kdy se přírodní barvy na vlasy vyráběly především z chemických látek, je už naštěstí nenávratně pryč. Moderní doba dokáže dokonale využít potenciál pří­rodních sil a kosmetiku, která pomáhá a léčí. 

Zřejmě nejznámější přírodní barvou je henna. Je také poměrně rozšířená. Mnoho druhů přírodních barev na vlasy se dá objednat i přes internet. Přesto zůstává hena jednou z hlavních přísad i mnoha jiných přírodních barev na vlasy. Kromě zmíněné heny, která funguje jako přírodní barvivo, pak obsahují např. jojobový olej nebo třeba vodu. Různé odstíny jsou pak doplněny o další látky – kakaové máslo, mletou kávu apod. Barevné pigmenty se získávají např. i z kůry stromů. Další nejrozšířenější značkou je např. Logona, která je k dostaní v různých e-shopech.

Henna, Lawsonia inermis, je rostlina tropického a subtropického pásu, komerčně pěstovaná především v zemích jako Indie, Pákistán, Írán, Jemen, Afghánistán, Súdán a Somálsko. Její listy totiž obsahují přírodní červené, až oranžové pigmenty, které se výborně váží s proteiny. 

.= Tato vlastnost je využívána při barvení kůže, nehtů, různých tkanin, ale hlavně vlasů. Henna totiž vlasy nejen barví, ale hlavně regeneruje, zpevňuje, zbavuje vlasovou pokožku lupů a je vhodná i pro ty, kteří trpí různými alergiemi kůže a ekzémy. Má také antiseptické a antibakteriální účinky.   Pro barvení vlasů se využívá rostlinný henna pudr, což je směs prášku z henny a různých bylinek. Na výrobu prášku bývají nejčastěji využívány druhy Lawsonia inermis, která nejvíce odpovídá obecné představě o barvě henny, jelikož její použití způsobuje zabarvení do červena, dále Lawsonia alba, tedy bezbarvá a nakonec tzv. černá henna, Lawsonie Spinoza. Pokud tyto druhy prášků mezi sebou smícháme, můžeme získat různé kombinace odstínů. 

Příroda vyhrává

Pokud však chcete jít ještě dál,  existuje také řada tzv. babských rad, jak získat vysněný odstín vlasů. Světlé vlasy získají světlejší nádech, pokud je budeme pravidelně oplachovat heřmánkem, naopak tmavé vlasy získají krásný kaštanový odstín, pokud je budeme oplachovat výluhem z ořechových listů. Podobně funguje také výluh ze skořápek ořechů. Je jasné, že tato přírodní metoda nebude mít tak velké účinky jako chemické barvení, zato je však zaručeně bio. Pozor bychom si však měli dát na barvy, které jsou sice označeny jako přírodní, ale v praxi to znamená, že obsahují jen méně chemických látek,  je proto důležité vždy si přečíst složení.

21.01.2012 19:40:54

Autor: Iva Kučerová

Hodnotilo: 0

Komentáře

Končící aukceDalší zboží »

nebyly nalezeny žádné položky